KARMSTOL, Axel Larsson för Bodafors SMF, 1940/1950-tal.

Teak.

Lätt bruksslitage.

Kirjallisuus

Jesperson, Gunhild: "Axel Larsson Humanist i funktionalismens tjänst", FROMMENS FÖRLAG, 2001.
Stolen avbildad på s 19.

Lähtöhinta
2 500 SEK