TALLRIKAR, 12 st samt ASSIETTER, 4 st, porslin, Kina, 1700-1800-tal.

Dekor av flodlanskap i underglasyrblått. Snarlika, vissa med konturerade kanter. Diam 19-23.

Smärre nagg, glasyrmistor, sprickor. Enstaka med lagningar. Assietter med nagg.

Lähtöhinta
3 000 SEK