BORDSPENDYL, porslin, nyrokoko, troligen Frankrike 1800-talets andra hälft.

Svängt urhus med floral dekor, svängda ben, rund urtavla av emalj. Krönande figurin föreställande polykromt bemålad jägare med hund. Total höjd 41. Pendel medföljer.

Slitage, sprickor i urtavlan, nagg. Jägarens gevär skadat. Nyckel saknas. Avaimet puuttuvat.

Lähtöhinta
4 000 SEK