MATSERVIS, 122 delar, porslin. Schlaggenwald, 1900-tal.

Bestående av:
48 mattallrikar, 24 cm (3 med spricka, 2 med bränningsspricka, flera med nagg).
19 sopptallrikar, 24 cm (5 med spricka, flera med nagg).
18 fat, 20,5 cm (9 med sprickor, flera med nagg).
12 serveringsfat, längd 30-51 cm.
2 serveringsfat, (en med smärre spricka, en med stjärnspricka).
4 serveringsskålar, 20,5x20 - 22,5x22,5 cm.
1 serveringsskål, ca 24x24,5 cm.
4 terriner med lock, längd 27,5 cm.
1 terrin på fot med lock och fat, längd på fat 37 cm.
2 ovala fat, längd 23,5 cm.
11 assietter, 16 cm (2 med sprickor, 1 med spricka och nagg, 1 med spricka, 1 med nagg).

Ett udda fiskfat medföljer.

Alkuperä - Provenienssi

The diplomat Raoul Wallenberg,
thence by decent thorugh his halfbrother
Guy von Dardel.

Lähtöhinta
4 000 SEK
Ota yhteyttä
Christian Olsén
Tukholma
Christian Olsén
Arvioija
+46 (0)703 09 56 57

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai – perjantai klo 9–13

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9–13

Asiakaspalvelu