Utfärdat samt egenhändigt signerat av konung Carl XIII 22 november 1810, för Archiatern och professorn vid universitetet i Greifswald Lorenz Wilhelm Haselberg (1764-1844).
Inbunden i rött skinnband präglat samt förgyllt.
Skinnbandet med omfattande skador, inlagan med fläckar samt ett litet hål.
Detta sköldebrev är av största intresse då det visar att befintlig heraldisk litteratur redovisat felaktigt utformad vapenbild för ätten von Haselberg
Enligt uppgift adlades brodern Gabriel Peter Haselberg (1763-1838) samtidigt.