SKÖLDEBREV, för adliga ätten von Haselberg (ointr)

Utfärdat samt egenhändigt signerat av konung Carl XIII 22 november 1810, för Archiatern och professorn vid universitetet i Greifswald Lorenz Wilhelm Haselberg (1764-1844).
Inbunden i rött skinnband präglat samt förgyllt.

Skinnbandet med omfattande skador, inlagan med fläckar samt ett litet hål.

Muut tiedot

Detta sköldebrev är av största intresse då det visar att befintlig heraldisk litteratur redovisat felaktigt utformad vapenbild för ätten von Haselberg
Enligt uppgift adlades brodern Gabriel Peter Haselberg (1763-1838) samtidigt.

Lähtöhinta
10 000 SEK
Ota yhteyttä
Carl Barkman
Tukholma
Carl Barkman
Johtava asiantuntija
+46 (0)708 92 19 71

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai – perjantai klo 9–13

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9–13

Asiakaspalvelu