119625

SKÅP, nyrenässans. 1800-talets slut.

Skåp, nyrenässans. 1800-talets slut.

Ek. Överskåp med dörrpar, bakomliggande hyllor. Underskåp med sju lådor. Dragbeslag i metall. Flankerade av kannelerade kolonner. Skuret genombrutet krön. Kulfötter. Baksida stämpelmärkt Paris. L 118, B 57, H 211. Nyckel finns.

Slitage. Repor. Smärre nötmärken.

Jälleenmyyntikorvaus: Ei
Sijainti:
Alkuperä - Provenienssi

Enligt uppgift stått på Franska ambassaden i Stockholm.

Lähtöhinta
4 000 SEK