Odlade pärlor diameter ca 8 mm. Brosch/hänge, fattning förmodligen förgyllt silver, stämplad AWA, Helsingborg 1889. Mått ca 4 x 5 cm. Längd ca 48 cm.
Muunneltu.
RuotsiPuhelin maanantai – perjantai klo 9–13+46 8-614 08 00
SuomiPuhelin maanantai - perjantai klo 9–13+358-9-668 91 10