SEKRETÄR, 1700-tal.

SEKRETÄR, 1700-tal.

Fanérad med alm och rotfanér. Klaff med skrivinredning. Fem lådor. Mässingsbeslag. L 104, b 51, h 103. Nyckel finns.

Hårt slitage, sprickor, fanérskador, bytta delar, senare lås. Mindre nyckel finns större nyckel saknas. Avainet sisältyvät.

Alkuperä - Provenienssi

Häradsskrivare Jöns Ahlenius i Norrvikens fogderi, Skee socken.

Lähtöhinta
4 000 SEK