BÖCKER, 3 st, bla "Poetiska skrifter" av Johan Stenhammar, Stockholm 1807.

Halvfranska samtida skinnband. "Thora eller Grimholms saga" av P. G. Sparre, Nyköping 1829, "Witterhetsförsök" av Berhard Beskow, Stockholm 1829.

Slitage, ej fullständigt genomgångna.

Alkuperä - Provenienssi

Raoul Wallenbergs farfar Gustaf Wallenberg (1863-1947) enligt inskrift. I gåva från Knut Agathon Wallenberg (1853-1938) vilken i sin tur ärvt dem från sin egen farfar biskopen Marcus Wallenberg (1774-1833) i Linköping.

Lähtöhinta
800 SEK