PSALMBÖCKER, 3 st, tryckt i Tönder 1765 resp Kalmar 1837 samt Stockholm 1874.

Helfranskt skinnband med rik beslagsdekor i silver med infattade röda glasbitar. Ett beslag bär datering 1836. 2 böcker med sammetsklädd pärm, silverbeslag och infattade glasbitar. H 15-17.

Slitage, skador. Ej genomgångna.

Lähtöhinta
1 500 SEK