PARTI SILVER, 8 delar, Sverige resp Tyskland, 1800-1900-tal.

Tespindel med svarvat träskaft, Stockholm 1800-talets andra hälft. Saltkar i rokokostil på fyra tassfötter. Rund toilettdosa med graverad dekor i nyrokoko, Andreas Malmstedt Landskrona 1865. Gräddkanna, Löfman Uppsala 1979. Två bägare. Bordsdekorationer, ett par i nyrokoko, föreställande en flicka resp pojke i renässansdräkt, Tyskland sent 1800-tal. H 3-8.

Slitage. Namngravyr på bägarna samt tolilettdosan.

Lähtöhinta
1 500 SEK