PARTI BÖCKER, 17 st, teologi, katekeser, biblar, psalmböcker, mest 1700- och 1800-tal. Bla "Kyrckiohistoria öfwer nya testamentet", av M. Erlando Dryselio, Jönköping 1708.

Hel- och halvfranska skinnband. Även bla "Heilige Erbauung ...glaubens und lebens besserung..." av Iohannis Fechtii, Frankfurt und Leipzig 1720.

Slitage, skador. Ej genomgångna.

Lähtöhinta
1 500 SEK