"L´oie du Capitole" av Leo Clarité, "L´oracle, de tous les temps". "Fairy tales" av Countess D`Aulnoy, London 1855. "Tausend und eine Nacht" I-IV, Pforzheim 1842. "En munksaga" av Karl Asplund. Samtliga med illustrationer.
Slitage, skador, ej genomgångna.