KARMSTOL, rokoko, Stockholmsarbete, 1700-tal.

Vitmålad med bronserade detaljer. Skuren dekor av bl a rocailler. Balusterformad ryggbricka samt svängda, kopplade ben. Lös, klädd och stoppad sits.

Slitage. Senare måleri, färgbortfall, missfärgningar. Sprickor. Lagningar i sarg.

Lähtöhinta
8 000 SEK
 Piilota
 Näytä lisää

Important Spring Sale 657

1003. A set of three stands, Qing dynasty.
Lähtöhinta
2 000 - 2 500 SEK
Tämänhetkinen tarjous:
- SEK