TEBORD, fajans, rokokostil, Rörstrand, 1900-tal.

Grålackerat. Märkning under brickans kant "Cop. efter ett Rörstrandsbord (1760) å Nationalmuseum, målat hos fröken Anna Petersson, Linnégatan 44-46, Stockholm". Bemålningen sign Maja Jonsson 1932. L 81, b 59, h 67.

Bruksslitage. Brickan med krackelyrer.

Lähtöhinta
8 000 SEK
 Piilota
 Näytä lisää

Important Spring Sale 657

1139. A pair of 'famille verte' lanterns, Qing dynasty, 19th century.
Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK
Tämänhetkinen tarjous:
- SEK