Online-teemahuutokaupat
Madeleine Pyk – A Collection F769
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:

SPEGEL MED KONSOLBORD, empire/nyrokoko, 1800-tal.

Förgyllt och vitmålad. Spegel med rak form, uppsvängt lunettformat krön med dekor av lyra och ymnighetshorn med druvklasar. Spegelglas med flankerande fascesstavar H 175. Konsolbord med vit stenskiva. Bladhölstrade kolonner. Bakstycke med volutformade dekorelement. L 90, B 50, H 75.

Spegel med senare glas. Smärre skador och sliten förgyllning. Sprickor. Konsolbord med lösa ej från början ihophörande delar. Senare skiva. Sprickor. Slitage.

Lähtöhinta
8 000 SEK