KOPPAR OCH FAT SAMT SKÅL OCH FAT, 8 st, porslin, Qianlong, Kina 1700-tal.

Sex snarlika koppar med fat, skål, djupt fat. Blomsterdekor i rosa. H 5-7. Diam 9-21.
En udda kopp utan fat med adligt alliansvapen medföljer.

Slitage, sprickor, nagg och lagningar. Koppen med vapen har större lagning liksom skålen.

Lähtöhinta
1 000 SEK