SOCKERSKÅLAR med lock, 2 st snarlika, Simson Ryberg, Stockholm 1797 resp Daniel Hallman, Stockholm 1818.

Båtformade skålar med två svängda hänklar. Graverad bladdekor på livet. Bladhölstrat lock med kotteknopp. Sockel med gallerkant på fyra ball and clawfötter. Höjd 22 cm.

Slitage. Smärre repor. Smärre bucklor.

Lähtöhinta
10 000 SEK