Online-teemahuutokaupat
Madeleine Pyk – A Collection F769
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:

FÅTÖLJ, Folke Ohlsson, DUX, Ljungs Industrier A.B., Malmö., omkring 1960.

Stomme av betsat lövträ. Textilklädsel. Ingår i "Bra bohag"-serien

Bruksslitage, ställvis hårt. Skador, lagningar.

Kirjallisuus

Modellen avbildad i helsidesannons i "Svenska Slöjdföreningengens tidskrift FORM", 1961, nr 6, s 331.

Lähtöhinta
1 000 SEK