BÖCKER, 29 st, zoologi och jakt, Sverige, USA och Norge, 1841-1935

Bl a "Afhandling om bästa sättet att fånga skogsfågel med snaror", P Stenberg, 1841. "Anteckningar från ett tjuguårigt vistande i Skandinavien", L Lloyd, Albert Bonniers förlag, 1855. "Handbok för jägare och jaktvänner", Hahr, Norstedt & Söner, 1866. "Skandinavisk oologi", Carl Agardh Westerlund, Albert Bonniers förlag, 1867. "Album för jägare och jagtvänner", med färglitografiska illustrationer, 1869. Olika band.

Skador. Ej genomgångna.

Alkuperä - Provenienssi

2 st med Albert Engströms signatur.

Lähtöhinta
2 000 SEK
 Piilota
 Näytä lisää

Important Spring Sale 657

1025. A large ge glazed vase, Qing dynasty, 19th century.
Lähtöhinta
6 000 - 8 000 SEK
Tarjoushistoria
8 000

tarjouksesi
7 500

tarjouksesi
7 000

tarjouksesi
6 500

tarjouksesi
6 000

tarjouksesi
5 500

tarjouksesi
5 000

tarjouksesi
4 500

tarjouksesi
4 000

tarjouksesi
3 500

tarjouksesi
Tämänhetkinen tarjous:
8 000 SEK