SKÄNKSKÅP, jugend, Ungern 1910-tal.

Mörkbetsad ek. Tvådelat med spegel i bakstycket, skåpdörr med glas. Låda, nedre dörrpar. Dekor av pärlstav, svärtade kolonner, stiliserad floral pastellagedekor. L 98, b 47, h 201. Nyckel finns.

Slitage, repor, sprickor, smärre skador och lösa delar. Avainet sisältyvät.

Alkuperä - Provenienssi

Proveniens Café Hungaria i Budapest numera Cafè New York.

Lähtöhinta
1 500 SEK