Online-teemahuutokaupat
Madeleine Pyk – A Collection F769
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:

MAT- OCH KAFFESERVIS, 120 delar, porslin, KPM. 1900-talets mitt.

11 mattallrikar, diam 25.
7 mattallrikar, diam 24.
12 bordstallrikar, diam 21.
18 djupa tallrikar, diam 25.
12 assietter, diam 17.
11 tekoppar med fat, diam 16, h 7.
10 kaffekoppar med fat, diam 13. h 5.
12 moccakoppar med fat, diam 13, h 4.
2 gräddkannor, h 7-8.
3 sockerskålar, l 12-20.
1 kanna, h 17.
2 kaffekannor, h 18-22.
1 tekanna, h 16.
1 soppterrin med lock, l 32, h 19.
2 ljusstakar, h 7.
7 st bestickställ, l 7-9.

8 uppläggningsfat, l 20-36.

Fåtal delar med obetydliga nagg.

Lähtöhinta
2 500 SEK