190353

PARTI BÄGARE SAMT GLAS, 6 st, bla Böhmen, 1700-1800-tal.

Två bägare i rött glas på fot med rikt bemålad dekor, glas i rött med harlekinmönster, glas med svängd form och slipad dekor av bla djur och byggnader, bägare av opalinglas med förgylld dekor, glas på smalt ben och omvikt fot. H 12-13.

Slitage, nagg. Glaset på smalt ben med krackelyrer och spricka.

Lähtöhinta
1 500 SEK