BORD, allmoge, Hälsingland. 1800-tal.

Sk mössbord. Låda, raka nedåt avsmalnande ben. L 97, B 61, H 74.

Rangligt, en bit på lådan avslagen. Slitage, sprickor.

Lähtöhinta
2 000 SEK