SEKRETÄR, rokoko av Johan Magnus Ek (mästare 1765-95).

Fanerad med valnöt och valnötsrot. Beslag av förgylld mässing. Sju små lådor bakom klaff. Nedtill två lådor. Längd 97, bredd 48, höjd 99 cm. Nyckel finns.

Omfanerad, kompletterad, kompletterade beslag, sprickor.

Lähtöhinta
12 000 SEK