FÅTÖLJ, "Kurva", Yngve Ekström, ESE-möbler, modellen formgiven 1953.

Svart läderklädsel.

Slitage, ställvis hårt slitage. Rispor och repor i klädsel.

Kirjallisuus

Gordan, Dan: "Svenska stolar och deras formgivare 1899-2001", Byggförlaget, Stockholm, 2002, s 148.

Lähtöhinta
3 000 SEK