Fanér och intartsia i blandade träslag och ben. Spegel omgiven av två förvaringsdelar. Sargen med två lådor och en blindlåda. Spegel med originalglas. L 82,5, h 72 och b 42. Nyckel finns.
Slitage, sprickor, skador och lagningar. Lås och beslag senare. Nyckel saknas.