SPELBORD, senempire, 1800-talets första hälft/mitt.

Brunbetsat trä, rektangulär fällbar skiva med rundade hörn, svarvade ben. Tygklädd inredning med spelplan för brädspel, svarvade brädspelsmarker. L 88, b 43-86, h 77.

Slitage, repor, sprickor och smärre fanérskador.

Lähtöhinta
1 200 SEK