199093

RING, guld, troligen England, sent 1700-tal. Vikt 7 gram.

Ovoid ringplatta med flätat hårarbete under glas omgivet av blå emaljrand samt orientaliska pärlor. Graverad inskription invändigt: "John Forster, DD, died 13 Feb, y 1787, aged 73", strl ca 18.

Slitage.

Lähtöhinta
2 000 SEK