SÅSSLEVAR, 2 st, silver. Gustaf Theodor Folcker, 1835, Stockholm samt Carl Schvart, Karlshamn tidigt 1800-tal. Tot ca 100 g.

Gammal fransk modell, förgyllt skedblad. L 19. Rund slev, emblem i sleven föreställande Gustav III med texten 'GUSTAVUS III*D*G REX SVECIAE' samt 'FADERNESLANDET 1778' invändigt förgyllt, graverat skaft. L 20.

Skaft till rund slev, troligen senare .

Lähtöhinta
1 500 SEK