FAT SAMT VAS, keramik, Ekeby resp S:t Eriks lervarufabrik. 1930-40-tal.

Runt grönt fat med reliefdekor, L 36. Vasen med vit glasyr, H 27.

Vas med smärre fotnagg.

Lähtöhinta
1 000 SEK