HÖRNBYRÅ, rokoko, 1700-talets andra hälft.

Mönsterlagd fanér av bl.a. alm. Svängd front. Tre lådor samt nederst blindlåda. Förgyllda beslag. Konturerad skiva. L 97, B 56, H 91. Nyckel finns.

Repor. Slitage. En lådkant samt en fot med skador/bortfall. Delvis kompletterad. Något maskstungen.

Lähtöhinta
10 000 SEK