TEKANNA, silver, John & Henry Lias, London, 1839. Ca 704 g.

Bukig form, dekor i relief föreställande växter och blommor. Böjt handtag med detaljer av ben. Locket kröns av en blommande ros. H 15,5.

Obet. slitage, mindre bucklor. Bägge kannans sidor med gravyr; monogram resp. crest i form av trana.

Lähtöhinta
2 500 SEK