Online-teemahuutokaupat
Madeleine Pyk – A Collection F769
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:

KUNGLIGT TOILETTEBORD, senempire, kungliga ägarmärkningar á tergo, 1800-talets mitt.

Fanér av bla mahogny, inläggningar av ben samt försilvrad metall, konturerad skiva, uppsats med två lådor, ståndare med spegel, uppsvängd kröndekor. Tre lådor i sargen, centralben i nyrokoko med fyrdelad fot. L 103, b 49, h 156. Kunglig ägarmärkning för Hertig Oskar Fredrik av Östergötland (Oscar II), Konung Oscar II, Konung Gustav V, Kronprinsparet Gustaf Adolf och Louise, Konung Gustaf VI Adolf.

Slitage, sprickor, fläckar, fanérskador, skadad kröndekor. Troligen senare centralben med fot.

Alkuperä - Provenienssi

Skattmansö herrgård.

Lähtöhinta
4 000 SEK