BYRÅ, gustaviansk stil, 1800-tal.

Raka sidor med snedställda hörn, tre lådor, mönsterlagd fanér av ett flertal olika träslag, bla jakaranda. Motiv av bla vapensköld under adlig krona, hjärta med ankare och kors-tro hopp och kärlek. Skiva av spräcklig svart marmor. L 86, b 50, h 79. Nyckel finns.

Slitage, fanérskador, sprickor. Marmorskivan med hörnlagning. Delvis kompletterad och renoverad. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
5 000 SEK