KUNGLIGA PELARBORD, ett par, senempire/nyrokoko, ägarmärkta Prinsessan Eugenie av Sverige, troligen 1840-tal.

Mahognyfanér, konturerade skivor. Låda i sargen, pelarben med fyrdelad fot. L 49, b 36, h 78. Nyckel finns.

Slitage, repor, smärre fläckar. Renoverade. Avainet sisältyvät.

Alkuperä - Provenienssi

Prinsessan Eugenie av Sverige (1830-1889).

Lähtöhinta
5 000 SEK