SOFFA/DAGBÄDD, "Diva"/"981", Poul Volther för Gemla Fabrikers AB, Diö, 1960/1970-tal.

Ek. Lösa plymåer med grön klädsel. L 195, b 88, sitthöjd 42.

Bruksslitage. Klädsel med slitage samt hål. Trasigt ben.

Kirjallisuus

"Mest begåvade möbel av Poul m Volther är kanske soffan Diva; elegant soffa på dagen, som med ett handgrepp fälls ned blir den en perfekt extrabädd."
Ur: Artéus Thor, Margareta: "Gemlas Värld - En lekfull industri i skönhetens tjänst", fagerhult, 2006, s 106.
Modellen återgiven i Berglund, Erik; Engdal, Sten: "Möbelråd...", Appelbergs, Uppsala, 1961, s 97

Lähtöhinta
2 500 SEK