Halvfranska skinnband. "Smärre valda biografier öfver några ryktbara personer i Frankrike under Napoleons tidehvarf", Stockholm 1827-28.
Slitage, hörnskador. Ej genomgångna.
Gåva till Gustaf Oscar Wallenberg från Knut Agathon Wallenberg. Gustaf Wallenberg var farfar till Raol Wallenberg.