HANDSKRIFT, efter Johan Peringskiöld, "En book af menniskionen slächt och Jesu Christi börd", 1700-talets första hälft.

Ca 100 sidor på franska, illustrerade med 3 handtecknade bilder av bla runstenar i Vallentuna, flera vinjetter samt släkttabeller. Illustrationerna är sign Laurentius Moberg.

Slitage, fläckar, riss, veck. Smärre hål. Ej fullständigt genomgången.

Lähtöhinta
4 000 SEK