Online-teemahuutokaupat
Madeleine Pyk – A Collection F769
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:

SKÅP, delvis senrenässans/barock och 1600-tal. Troligen Italien.

Valnöt, tvådelat med raka sidor, hörnkolonnetter med korintiska kapitäl, dekor av änglahuvuden och beninläggningar. Pardörrar. Utskjutande kröngesims. Benställning med två lådor, fyra kopplade kolonnformade ben. L 93, b 40, h 165.

Slitage, sprickor, maskangrepp, kompletterat. Senare benställning.

Lähtöhinta
8 000 SEK