BYRÅ, rokoko, möjligen Christian Gotthard Willkom, verksam 1763-65 i Stockholm.

Svängd form med mönsterlagd fanér av ett flertal träslag, tre lådor, beslag. Skiva av röd kalksten. L 109, b 60, h 85. Nyckel finns.

Slitage, lagningar varav skivan med större äldre lagning. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
50 000 SEK