TALLRIK samt SÅSSNIPA, porslin, Kina, 1700-tal.

Tallrik med polykrom dekor av figurscener. Diam 23.
Såssnipa med dekor i underglasyrblått av djur och växter. L 25, h 10.

Slitage, tillverkningsdefekter. Smärre fotringsnagg på fatet samt kantnagg.

Lähtöhinta
2 500 SEK