CREMEKOPPAR med lock, ett par, porslin, Stens period, Marieberg. 1769-1788.

Cylindriska på låg fotring. Vit glasyr. Förgylld blomster dekor. Knopp i form av frukt. H 10.

Lagningar. Slipad kant. Nytt lockornament på ett lock.

Kirjallisuus

C.Hernmarck, Marieberg, Stockholm 1946, jfr. sid 147, pl 82

Lähtöhinta
1 800 SEK