MATSALSGRUPP, 9 delar, gustaviansk stil, 1900-tal.

Vitmålade 8 st stolar, "Ax-modell". Ryggbricka med spjälknippe. Skuren dekor med ax och fleuroner. Klädd och stoppad sits. Kannelerade kopplade ben, H-kryss.
Vitmålat runt bord. Skuren dekor med bla bladstav, pärlstav och fleuroner. Runda kannelerade ben. 4 st iläggsskivor. Diam 115, L 115-355, H 74.

Slitage. Smärre repor och färgbortfall.

Lähtöhinta
3 000 SEK