SOCKERSKÅL, silver, senempire, troligen Carl Petter Lampa, Stockholm 1845. Totalvikt ca 950 gram.

Delvis godronnerad skål med svängda handtag, lockknopp i form av fasan, skaft i form av bevingat fabeldjur, fyrpassformad fot. H 30. Fylld fot.

Slitage, bucklor, repor.

Lähtöhinta
4 000 SEK