LAMPFOT, majolika, Höganäs, 1800-talets andra hälft.

Kanna glaserad i bruna och gröna nyanser. Dekor av blommor och bladverk i relief. Handtag i form av gren. H 33 inkl lampfäste.

Fotringsnagg. Spricka undertill. Omarbetad kanna.

Lähtöhinta
1 000 SEK