PARTI PORSLIN, 6 delar, Kina och Japan 16-1800-tal Bla Kanxi.

Oktagonal skål med fat. Dekor av fåglar och tallgrenar, främst blånyanser och rött. H 5,5, diam 12. Kopp i underglasyrblått. Floral dekor. H 4. Kopp med målad dekor av fågel samt tallkvist, invändigt drake. Dekor i relief. H 5. Hexagonalt fat, blomsterdekor. Diam 11. Fat med rik floral dekor i underglasyrblått. Diam 11.

Oktagonalt fat med nagg. Hexagonalt fat med äldre lagningar av guld. Fat i underglasyrblått med borrat hål. Generellt slitage och mindre nagg.

Lähtöhinta
2 000 SEK