Online-teemahuutokaupat
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:

RULLKLAFFSEKRETÄR, Louis XVI-stil, troligen tidigt 1800-tal.

Mönsterlagd fanér av bla mahogny, intarsia av bårder och mittmedaljong med tulpandekor. Rullklaff med bakomliggande inredning av fyra lådor resp lucka. Utdragbar skrivskiva med infälld läderklädsel. Fyra nedåt avsmalnande ben. L 113, b 59, h 112. Nyckel finns.

Ställvis hårt slitage, sprickor, fuktskador, fanérskador med bortfall. Ostadiga ben. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
5 000 SEK