STOP, silver, okänd mästare, Norge. 1700-tal. Ca 1095 g.

Cylindrisk form med driven blomsterdekor. Tre "ball in claw"-fötter. Svängd hänkel krönt av lejon med krona, infattad röd sten. På locket driven blomsterdekor samt förgyllt mynt. H 21.

Repor och slitage. Nötta hål i fötterna. Graverade inskriptioner på livet och på locket.

Lähtöhinta
30 000 SEK